Nyní se používají hesla všude, kde to jen jde. Setkáte se s nimi u služeb jako je email, elektronické obchody, Facebook, připojení k wi-fi síti nebo přihlášení k počítači. Častým omylem a chybou je si myslet, že mi stačí jedno heslo na přihlášení do všech on-line služeb. Toho pak zneužívají útočníci, kteří ukradené heslo zkouší použít i na další účty. Být například na Facebooku sledován další osobou není zrovna moc příjemné natož bezpečné, jelikož může za vás rozesílat zprávy přátelům nebo kolegům z práce.
zásady ochrany osobních údajů
Totéž platí pro maily, kdy může někdo rozesílat nežádoucí zprávy, e-shopy kde můžou být prováděny nákupy na vaši osobu nebo elektronické bankovnictví, kdy můžete přijít o své peníze. Rovněž nepoužívejte jednoduchá hesla, která obsahují fráze složená z data narození, jména členů rodiny, vašich zvířat, přátel a další jednoduchá spojení jako například abcd či 1234. Navíc si musíte uchovat soukromí a nesvěřovat se s hesly ani blízkým osobám, které je můžou omylem říci agresorům. Často se to může stát u malých dětí nebo seniorů.
Základem úspěchu je tvorba silného hesla. Jak by, ale mělo toto silné heslo vypadat? Klíčové je, aby bylo na první pohled směsí znaků, které dohromady nedávají žádný konkrétní smysl. Například 25J22KL4K0, které bude pro případné agresory tvrdým oříškem. K jeho prolomení by při současných počítačích potřeboval několik miliónu let. Pokud, ale budete v cizině tak se vám může stát, že tamní počítače nebudou stavěné na českou diakritiku.
zabezpečení heslem
Další možností je služba mojeID. Díky ní se můžete přihlašovat ke všem službám bez potřeby nových registrací. Stačí jen jedno heslo a přihlašovací jméno. Dnes už také existují programy pro správu hesel jako je třeba Kee Password Safe. Umožňuje zachovat hesla na jednom místě a navíc je dostupný zadarmo. Nezapomeňte si k tomuto software vymyslet silné heslo!