Století 19. je všeobecně známé pod přezdívkou století páry. Jak jistě víte, je tomu tak hlavně díky vynálezu parní lokomotivy a celkového zařazení strojů do výroby. Zamyslíme-li se nad tím, co hýbe světem v nynějším století, shodneme se ve většině případů v tom, že je to bezpochyby zdravý životní styl, který je neoddělitelně spojen se zdravým stravováním, které se nese ve znamení superpotravin. Problém je ale v tom, že je na trhu takové množství nejrůznějších potravin a produktů, které jsou prezentovány, jako doslova zázračné pro naše tělo, že už se v tom pomalu ani nejsme schopni vyznat.
Dnes se tedy společně na jeden z těchto produktů podíváme. Už jste někdy v životě slyšeli o psylliu? Že ne? Tak mi ho dovolte představit. Pokud je vaše odpověď kladná, tak jistě také pokračujte ve čtení, protože se můžete dozvědět informace, které vám předtím nebyly známy.

Zdroj vlákniny

Začneme-li trochu botanikou, dozvíme se, že původ se nachází u rostlinky, jež nese jméno jitrocel indický. Jak už nám samotný název napovídá, narazíme na ni převážně v Indii, hojně se ji daří ale také v Pákistánu nebo třeba v Austrálii. Své zasloužené místo má také v tradiční ajurvédské medicíně. Rozemletím semínek této rostlinky vzniká právě psyllium, což je přírodní a velice skvělá vláknina, která se navíc perfektně rozpouští.

Co je ale na tomto faktu tak zajímavého? Máte-li alespoň základní představu o funkci lidského organismu jistě víte, že vláknina je naprosto nedílnou součástí ke správné funkci trávícího systému a střev. Při jejím nedostatku tak dochází k nadýmání nebo třeba zácpám. Vzhledem k dnešní uspěchané době, která si žádá i rychlé občany, jež nemají čas na kvalitní a klidné stravování, které velice často vede ke konzumaci ve fastfoodech a jiných podobných zařízeních, se s nedostatkem vlákniny setkáváme velice často. Psyllium od https://www.nakliceno.cz/psyllium/ je tak skvělou volbou, kterou byste měli zařadit do svých jídelníčků.

žena pijící vodi

Nejčastěji zmiňované klady psyllia jsou snižování nezdravého cholesterolu a cukru v krvi, pomoc od zažívacích potíží, takže například od již zmíněného nadýmání a zácpy, ale také od průjmu, je skvělé k detoxikaci organismu, představuje prevenci před rakovinou střev, snižuje krevní tlak anebo hmotnost. Často je tak využíváno při dietách nebo je součástí nejrůznějších dietních kůr.

Psyllium nejčastěji naleznete v přírodní variantě, tedy v podobě prášku, který jednoduše vmícháte do vody nebo čaje. Narazit na něj můžete ale také v podobě tabletek nebo ve složení některých výrobků. Nejlépe je užívat jej ráno před jídlem.