Dovolenou na Sázavě lze pojmout jako oddychový pobyt s dětmi, jako romantický výlet ve dvou, jako svatební cestu, nebo koncipovanou formou sportovního zážitku. Sázava je totiž řeka, jejíž tok umožňuje prožít mnoho typů životních rolí, od těch nejklidnějších, až po adrenalinové.
Zamíříte-li do těchto končin po vlastní ose, nejlépe s automobilem a přívěsným vozíkem, nebo dokonce s celou partou vypůjčenou dodávkou a deseti loďmi na návěsu, utábořit se můžete buď ve Světlé nad Sázavou, nebo ve vodáckém kempu Stvořidla. V této fázi rozhoduje především touha, schopnost a odvaha sjet exponovaný úsek nejkrásnějších peřejí v České republice.
peřeje řeky
Dovolená s dětmi je vhodnější v tom smyslu, projít se podél peřejí pěšky, prohlédnout si jejich krásy, úskalí a zrádnosti, a obdivovat říční proud ze břehu, v poklidu. Celý střední tok Sázavy je velmi poklidný, prakticky od Ledče nad Sázavou až do Krhanic budete splouvat řeku klidnou, přehlednou, nadržovanou mnoha jezy s uzavřenými vorovými propustmi. Teprve pod Krhanicemi se koryto zužuje, zařezává více do skal a vstupuje do peřejí kolem tábornické osady Toronto, známé z písní Honzy Nedvěda.
řeka v ledči nad sázavou

Peřeje Stvořidla

První náznak divoké vody začíná u obce Smrčná, nedaleko Mrzkovic. Následuje obtížný úsek o délce necelých pěti kilometrů se stupněm obtížnosti od WW II do WW IV, v závislosti na průtoku vody. Tento úsek je zahrnut do stejnojmenné přírodní rezervace s rozlohou necelých 300 hektarů. Říční koryto si razí cestu skrze žulová skaliska, koryto je poseto stovkami balvanů a je vodáky považováno za jeden z nejzajímavějších úseků na českých vodních tocích. Podél rezervace vede červená, turisticky značená cesta a vlaková trať, zastávka je přímo naproti vodáckého kempu, a pokud máte rádi komfort a neradi spíte pod stanem, můžete využít ubytování v některém z mobilních domů, nebo přímo v komfortním penzionu.