Při koupi mobilního telefonu, koukáme na spoustu důležitých aspektů, na cenu, výkon, velikost displeje a v poslední řadě i na barvu samotného telefonu. To na co bychom se ale měli zaměřit je operační sytém našeho telefonu.
Operační systém se dá chápat jako určité prostředí, které nám zprostředkovává komunikaci se zařízením. Operační systémy se dělí mezi dva největší rivaly. Buď na operační systém od firmy Apple, iOS, se známým ikonickým symbolem nakouslého jablíčka, a na druhý team Android, ve znaku robota. A na osoby, které váhají, do kterého týmu vlastně chtějí patřit. V čem ale tkví hlavní rozdíly mezi zmíněnými operačními systémy?
zástup androidů v několika řadách
Podíváme-li se na operační systémy z hlediska bezpečnosti, bude vítězit firma Apple. Operační systém android má mnoho verzí, které jsou spravovány jinými firmami, než která zajištují tvorbu zařízení. Proto je jasné, které zařízení se stanou terčem spíše terčem útoků.
Dalším rozdílem je samotné uživatelské prostředí. Systém iOS nedává svým uživatelům, takovou volnost jako Android, iOS počítá s tím, že jejich zákazníci se přizpůsobí pevně daným hranicím. Na druhou stranu, android, nám umožňuje provádět jakékoli změny podle toho, jak si vše usmyslíme. Jsme tedy svými vlastními pány.
obchod, se znakem Apple
Další odlišností, která je rozhodující při koupi mobilního telefonu, je cena. Smartphony s operačním systémem iOS jsou mnohem dražší. Porovnáme-li například mobil Apple IPhone X, který se objevil na trhu začátkem minulého roku společně s jeho obdobným androidovým protivníkem Samsung galaxy S9, takřka se stejnými vlastnostmi, velkým rozdílem byla právě cena. IPhone X se dal pořídit za 24000 korun, jeho oponent na druhou stranu až o 6000 levněji.  Mobilní telefony firmy Apple jsou samozřejmě dražší, nicméně si můžeme pořídit starší modely, s druhé ruky za zlomek jejich původní ceny.