Nová doba přináší nové možnosti a to se týká i osvětlení kancelářských prostor a prostor k nim přiléhajícím. Naštěstí už pominuly doby, kdy byl výběr osvětlení chabý a jediným zdrojem světla byly zářivky s mřížkou, s těmi se můžeme setkat i nyní. Vyjít vstříc kvalitnímu osvětlení a posvítit si na kancelář nyní může opravdu každý.
Základním prvkem je využití světla během dne, na to berte zřetel při výběru umělého osvětlení, kdy je možné sáhnout po typech regulovatelných, tím také docílíte snížení nákladů a úspory energie.
řešení projektu.jpg

Čeho se držet

Nábytek v kanceláři by měl být na takových místech, kde by nebránil průniku přirozeného denního světla. Podle členění místnosti, její velikosti a výšky stropů pak volte ze světel závěsných, zapuštěných či stojacích. Co do estetického vzhledu by měla světla ladit s dalším vybavením, tedy barvou stěn, podlahy apod. Důležité je také to, kde jsou okna a jak jsou velká, kolik lidí v kanceláři pracuje a jaké jsou jejich jednotlivé požadavky, zda sedí blízko u sebe a postačí jim jeden společný zdroj světla nebo budou potřebovat každý své, podle toho se pak odvíjí i počet světel a s tím spojené i jejich ovládání. Pokud si nejste s rozmístěním jistí, nechte si poradit od zkušeného architekta.

tv v rohu místnosti.jpg
I zázemí je důležité
Nejen v kanceláři je nutné mít kvalitní osvětlení, zapomenout byste neměli ani na přilehlé prostory, jako jsou kuchyňka, sociální zařízení, chodba nebo místnost pro ukládání oblečení. Tato místa nejsou využívána nepřetržitě, zde se určitě vyplatí investovat do čidel, která reagují na pohyb a tím se rozsvítí, po určité době se sama vypnou.
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv druh osvětlení, mějte na mysli to, že by mělo šetřit energii, mělo by dostatečně osvítit daný prostor s maximálním využitím světla denního, mělo by ladit s interiérem kanceláře a řídit se mělo platnými normami ČSN.