Někteří z vás možná pamatují módní výstřelky, které se na trhu objevily na konci 80. let. Souvisely s tou velmi zvláštní dobou, kterou někteří lidé nazývají „revoluční“. Schylovalo se ke změně politického i společenského systému, lidé byli více otevřeni vnímání barev než v minulosti a to také přispívalo k inovacím v oděvním a nábytkovém průmyslu. V nabídce sedacích souprav se objevily velmi pohodlné a zároveň prostorné modely křesel a pohovek, které připomínaly sedací vak. Byly vyplněny vatelínem a molitanem a přizpůsobily se tvaru lidského těla, což nelze říci o současných moderních sedacích soupravách, které se spíše stylizují do období retro stylu šedesátých let.

dvě nepohodlné židle v obývacím pokoji

Co je to sedací vak

Sedacím pytlem nebo vakem rozumíme potah, obvykle z nylonu, polyesteru či koženky, který je vyplněný polystyrenovou drtí nebo kuličkami. Pytle zaujímají různé tvary a mohou být různě velké, konstruované pro jednu až dvě osoby, pro děti i dospělé, a slouží buď jako náhrada taburetu či židle, anebo jako místo, které doslova obejme celé tělo.

Největší předností tohoto specifického bytového doplňku je pohodlí. Na lidské tělo působí po celých 24 hodin denně gravitační síla, a pokud pomineme spánek na zdravotních matracích, je posezení v sedací soupravě jediným okamžikem, kdy si můžeme efektivně odpočinout. Odpočinek je velmi důležitý i pro naši psychiku a neustálé přesedání na nepohodlných křeslech nemá s efektivitou nic společného.
strohá pohovka v obýváku

Naopak vhodně konstruovaný vak umožní uvolnění všech svalových partií a mnohdy je jeho působení srovnatelné s meditačními stavy, nebo plaváním v bazénu v termální vodě. Velmi ovšem záleží jak na jeho tvaru a velikosti, tak i na materiálu potahu a výplně. Výplň sedacího pytle levně dostupného by měla být tvořena polystyrenovými kuličkami EPS, nikoli obyčejnou odpadní drtí, a potah by měl být snadno udržovatelný v čistotě a příjemný na dotek. Nejčastěji se potahy vyrábí z nylonového nebo polyesterového vlákna.