Je dokázáno, že téměř každý druhý z nás si nevědomky poškozuje svůj sluch. Teď není řeč o lidech, kteří pracují v hlučných prostředích, a každý den nese velké zdravotní riziko, ale o normálních lidech kolem vás. Třeba právě i vy jste ten, který si denně a postupně ničí svůj sluch.
Začneme podněty, které mohou k poškození vést. Je to například hlasitá hudba, prostředí s vysokým hlukem (letiště) a podobně. Při čtení tohoto článku si naprostá většina z vás řekne "mě se tohle netýká". Sáhněte si do svědomí a řekněte si, jestli alespoň jednu z následujících činností neprovozujete.
reproduktor v autě
Hlasitá hudba ve sluchátkách, v reproduktorech
Určitě si chcete cestou domu z práce, nebo ze školy v autobuse, či vlaku poslechnout oblíbené skladby. Jenže některé autobusy mohou být velice hlučné, takže nemůžete pořádně slyšet co jste si to vlastně zrovna pustili. Co uděláte? Snažíte se písničky pustit ještě více nahlas tak, abyste je slyšeli čistě a zřetelně.
To stejné platí, když posloucháte delší dobu. Po chvíli se vám bude zdát, že jsou puštěné skladby nějak potichu. je to z toho důvodu, že si váš sluch na úroveň hlasitosti zvyknul, takže se vám může zdát, že je skladba tišeji. V tu chvíli zvednete hlasitost tak, abyste si mohli pořádně užít celou znělku. Tím tlačíte vaše uši do vyšších a vyšších extrémů. Čím déle posloucháte nahrávky ve vyšší hlasitosti, tím více se opotřebovává celé sluchové ústrojí. Vy sice teď nemusíte pociťovat problém, ani že by se váš sluch zhoršil, ale budete na to doplácet v budoucnu až budete staří a všechny ty roky poslouchání hlasité hudby se vám nasčítají. Nepočítáme teď vrozené vady sluchu, nebo ty způsobené zdravotními problémy.
pracovník s hlučným přístrojem
Hlučné zaměstnání a nedodržování pracovních pomůcek
Někteří z nás pracují ve velice hlučném prostředí. Může to být různá výroba, nebo třeba práce na letištích. Zde mají všichni zaměstnanci předepsáno, že musí nosit pokrývky uší, které eliminují a zabraňují poruše uší. Většina pracovníků tyto pokyny dodržuje, ale vždy se najdou tací kteří "to přeci nepotřebují".
Sluch a zdraví máme jen jedno. Představte si, jak by vám bylo, kdybyste o něj přišli. Myslete na to, až si budete chtít zase zvýšit hlasitost v sluchátkách, kde všechny tyto problémy začínají.