Došli jste k závěru, že vás vaše práce nebaví? Stává se vám, že do ní nechodíte rádi a hned po příchodu začnete odpočítávat čas, který tam ještě budete muset strávit? Štvou vás vaši kolegové, jste na ně nepříjemní a vytratila se vám ze života radost? Možná už je čas odejít a najít si nové místo.

zamyšlená dívka

Stejně tak jako nejsou příjemné rozchody s partnery a ukončování nevydařených vztahů nebo přátelství, které už účastníky nečiní šťastnými, ani odchod z práce se nemůže obejít bez emocí. Pokud jste na tomto místě už strávili nějaký čas, nejspíš pro vás nebude zrovna procházka růžovým sadem situace, kdy budete muset svým kolegům, šéfovi i personalistce sdělit, že chcete společnost opustit.

Ideální postup je takový, že půjdete nejdříve za vaším šéfem. Vysvětlete mu, k čemu jste dospěli a proč chcete ze společnosti odejít. Potom přijdou na řadu vaší nejbližší spolupracovníci.
pracovní diář

Nejdůležitější bude napsat si na začátek některé body, které svým kolegům chcete sdělit. Pak, při přímé komunikaci s nimi (třeba na poradě nebo někde, kde budete mít klid a jejich plnou pozornost) postupujte následovně:

  • Začněte tím, že pro ně máte důležitou informaci. Zbytečně je nenamítejte a sdělte, že odcházíte. Dejte jim pár vteřin na zpracování.
  • Potom začněte vyjmenovávat, co tomuto rozhodnutí předcházelo. Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodli dát výpověď? Nějaká konkrétní situace v práci, zklamání ze strany šéfa nebo pocity vyhoření?
  • Zastavte se nyní u pozitivních dopadů této pracovní zkušenosti na váš život. Vysvětlete kolegům, co jste na práci měli skutečně rádi, co vás bavilo a hlavně – mluvte o nich. Dejte jim najevo, jak moc si ceníte všeho, co jste se od nich naučili, v čem všem vás podrželi, s čím vám pomohli. Klidně i jmenovitě řekněte, jakých vlastností si na kom nejvíce ceníte. Buďte pravdiví. Nesnažte se pochlebovat, spíše vyjádřete, za co jste jim vděční. Jen tak vás lépe pochopí.