Čerstvě sklizenou zeleninu v zimním období uvítá každý. Tělu dodá v tomto období tolik důležité vitamíny. Proto byste při osazování záhonů měli myslet i na odrůdy zeleniny, které můžete sklízet v zimě. Některé druhy snáší větší či menší mráz. Při minimální péči můžete přes celou sezonu pěstovat kořenovou zeleninu nebo některé zimní cibuloviny. Listová zelenina v zimních měsících také na vašem talíři chybět nemusí. Kapusta, špenát i rychlená čekanka doplní jídelníček. Pěstujte pastiňák. Mnoho lidí si plete pastiňák s petrželí. Pastiňák je zelenina nejen mohutnější vzrůstem, ale také kořen je větší. Petržel můžete pěstovat i v zimním období, ale pastiňák je přeci jen o něco odolnější a snese pěstování i ve vyšších polohách.

růžičková kapusta

Vysadit můžete dnes již téměř zapomenutý černý kořen. Kořenová zelenina získala své jméno právě pro černou barvu kořene. Vysadíte-li kořen během srpna, úrodu budete mít po celou zimu až do jara. Vysejete-li semínka hadího kořene v listopadu, musíte počítat, že úrody se dočkáte až v dalším roce.

Březen a duben jsou vhodnými měsíci pro výsadbu pórku. Při pěstování pórku nezapomínejte k rostlině přihrnovat hlínu, abyste docílili co nejdelší bílé části. Pór může na záhoně zahnívat pokud se střídá mráz s táním. Pórek má mnoho vitamínu B, C a beta karotenu. K otužilým zeleninám patří hlávková a růžičková kapusta nebo kadeřábek. Sběr kapusty ovlivňuje průběh počasí. Kadeřábek vydrží teploty až -15°C. Růžičková kapusta je o něco choulostivější. U kadeřábku můžete postupně odřezávat listy. Růžičkovou kapustu ořezávejte s celým košťálem.

kapusta

Jestli ve vašem jídelníčku nesmí chybět špenát, pěstuje jako náhražku mangold. Aby vám mangold nevymrzl přikryjte ho netkanou textilií nebo přihrňte chvojím či slámou. Mangold má nejen mnoho vitamínů, ale použít ho můžete při přípravě různých pokrmů.