Máte doma malé miminko, kterému se právě vyklubal první zoubek? Nebo se na jeho příchod teprve chystáte a už zjišťujete, jak to s prvními zuby bude? Od nás se dozvíte vše, co byste měli o péči o první zuby Vašich nejmenších vědět.
 
V těhotenství
Většina maminek je přesvědčena, že o první zoubky se stačí začít starat po jejich prořezání. Pravdou ale je, že na zdraví budoucích zubů byste měla začít myslet už o něco dřív. Zubní kaz je v podstatě infekce, takže zuby a dásně by měla mít v pořádku už maminka, která se bude o dítě starat. Bakterie, které má v ústech by totiž mohla na své novorozené miminko přenést.Holčička s kartáčkem.jpg
 
První čištění
Dutinu ústní je vhodné čistit už od narození, třeba gázou namotanou na prstě. Dobré je čistit po kojení nebo po dudlíku, protože jak v mateřském, tak v umělém mléce jsou obsažené cukry, které mohou mít negativní vliv na dásně a podpořit vznik zánětu.
 
První zoubky
Po prořezání prvních zoubků začněte čistit dětským zubním kartáčkem. Ty mají velmi malou hlavu a měkké štětiny, aby nedošlo k poranění dětských dásní. Kousátka všeho druhu jsou sice dětem příjemná, ale na čištění zubů nejsou vhodná.
 
Zubní pasty
Zubní pasty je vhodné používat zhruba od jednoho roku, a to pasty speciálně určené pro děti. Ty mají upravené množství fluoridů a výrobce počítá s tím, že dítě pastu spolkne.
 
Samostatnost
Teprve od šesti až osmi let je dítě schopné si vyčistit zuby úplně samo bez dočišťování. Do té doby je potřebné, aby rodič zuby ještě dočistil. Efektivitu čištění můžete zkontrolovat speciálními tabletami, které případný zbylý plak na zubech obarví. Tablety zakoupíte v lékárně.
 Dítě u zubaře.jpg
K zubaři
Pokud Vaše dítě zaregistruje Váš ošetřující zubní lékař, máte z poloviny vyhráno. Sehnat totiž zubaře, který se specializuje na péči o dětské pacienty je velice složité. Pokud na tom trváte, uspějete spíš v Praze na větších zubních klinikách než v menších městech.