V současné době nastal prakticky boom nejrůznějších „chytrých“ technologií. Můžeme si propojit dokonce i celý dům, včetně všech přístrojů a spotřebičů. To nám má ulehčit život. Koneckonců díky robotickému vysavači již nemusíme luxovat, automatická branka a dveře do garáže zase zajišťují, že nemusíme vystupovat z automobilu, abychom otevřeli. Problém je však v tom, že se jen málokdo zajímá o to, zda je tímto náš život skutečně lehčí. Není to nakonec jen „chytrá“ iluze, vytvořená jejich prodejci? Nic totiž není tak černobílé, jak se může na první pohled jevit.

 

chytrá domácnost

 

V první řadě je potřeba si spočítat, zda skutečně ušetříme nějaký čas. Jistě, nemusíme například vysávat, avšak na druhou stranu je potřeba přístroj kontrolovat a dávat pozor, zda je skutečně nabitý a zda dobře vytřel. Navíc musíme předem sebrat jakýkoliv mokrý odpad, pokud jej nechceme mít rozetřený po celém bytě.

 

Pokud jde o myčku, pak v ní trvá umývání déle. Navíc, navzdory tomu, co nám tvrdí reklamy, je nutné předmývání, tedy pokud si nechceme postupně ucpat odpad. To sice nezabere tolik času, jako klasické mytí, avšak když vezmeme v úvahu i to, že je poté potřeba nádobí vyndat a uklidit, je jasné, že to až taková výhoda není.

 

chytré hodinky na ruce

 

Pravdou je, že většina těchto automatických technologií se skutečně vyplatí jen tehdy, pokud je budete skutečně hojně používat, pokud máte například každý týden velké kopy prádla či denně mnoho nádobí, případně pokud se podlaha velmi rychle ušpiní. Jednoduše řečeno, nejvíce je využijí rodiny s dětmi. Těm opravdu pomohou, neboť díky nim budou mít rodiče více času na své potomky, což rozhodně není k zahození. Pokud však žijete sami, pak pro vás obvykle nejsou příliš výhodné. Je tedy vhodné se předem dobře zamyslet, zda se vám vůbec vyplatí do něčeho takového investovat. Ani jedno z těchto zařízení totiž není ani zdaleka nejlevnější, takže byste mohli později litovat.