Maca jako rostlina

Maca, neboli Peruánský ženšen, je kořenová zelenina, pocházející z Peruánských Alp. Její získávání je populární již po několik staletí, proto ji řadíme mezi nejstarší byliny vůbec. Jedná se o malou rostlinu, která je tvořena jen prospěšnými látkami pro tělo. Jak vypadá? Vzdáleně připomíná řepu, která dorůstá až 15 cm. Největší pozornost je věnována podzemní části – kořenu, která tvoří asi třetinu z celkové velikosti. Mají barbu podobnou bramboře, nalezneme ale také odrůdy s odstíny do růžové žluté či bílé. V Alpách nalezneme více druhů machy, zásadně se od sebe ale neliší, rozdíl je pouze v množství obsažených látek.

maca

Maca jako sortiment na trhu

Trh poskytuje tuto významnou bylinku nejčastěji v podobě prášku. Jedná se o nejsnadnější formu, jak dostat spoustu vitamínů skupiny B, C a E, minerálů (vápník, železo, draslík a zinek), aminokyselin (hlavně esenciálních) a dalších prospěšných látek jako třísloviny, steroly nebo vláknina z rostliny do těla. Má nasládlou chuť, takže prášek se pohodlně schová do každého smoothie, džusu nebo palačinek. Lze si ho pouze rozmíchat ve vodě a vypít jako lahodný nápoj. Další populární forma jsou tablety. Pyšní se veli dlouhou trvanlivostí. I po 7 letech skladování neztrácí tělu prospěšné látky. Lze také koupit celý kořen, který se louhuje a následně pije jako horký nápoj.

maca prášek

Maca účinky

Nejvýznamnější důvody Maca čaje jsou jeho afrodiziakové účinky. Dodává apetit jak ženám, tak mužům. Je vhodný na zlepšení erekce či libida. Může se podílet na zvýšení plodnosti. Podporuje psychickou pohodu, udržuje v kondici nervovou soustavu. Nahradí roli energetického nakopávače. Dodává energii a zvyšuje výkony a vytrvalost. Pomáhá i ve vizuální stránce. Zlepšuje stav pleti nejen orálním požitím. Macu lze využít i do masek, které snadno vyrobíte doma.